“Ja šodien es tev piedāvātu izšaut, vai tu to vēlētos?” jautāja sieviete, sēžot kopā ar dēlu laukmalē, uz akmens čupas. “Nē,” – atbildēja pusaudzis. “Kāpēc? Kas tieši tevi aizkavētu?” izskanēja nākamais jautājums. “Es baidītos, jo nezinātu kura virzienā ierocis izšaus. Ir jāmācās. Pagaidām es tam neesmu gatavs,” nosvērti paziņoja viņš.

No mammas sarunas ar trīspadsmitgadīgu dēlu.

Varbūt latviešu mednieku kultūrai nav raksturīgi ļaut bērniem un jauniešiem medīt pašiem, kā tas ir Somijā, toties lielākā daļa mednieku bērnu, kuri izrāda interesi, tiek ņemti līdzi dzinējmedībās par dzinējiem un pārējā medību sezonā iet līdzi uz gaides medībām, palīdz pēdu apsekošanā un uzskaitē, piebaro meža dzīvniekus. Tas ir gana grūti, sevišķi nelabvēlīgos laika apstākļos, lai cilvēki – jaunieši, kuriem pietrūkst motivācijas un pārliecības, atteiktos no domas kļūt par mednieku. Tie, kuri turpina iet medībās ar vecākiem gadu no gada, dvēselē ir īsti mednieki. Viņi lieliski apzinās savu atbildību dabas un kolēģu mednieku priekšā.

Nereti izskan arguments, ka iespēja mācīties, saņemt mednieka apliecību un izmantot ieroci, kas piedevām, pieder citam pieaugušam medniekam, iespējams, tēvam, tikai kāpinās sešpadsmitgadnieka atbildības sajūtu. Lūk, arī profesionāļi piekrīt šim apgalvojumam.

Citats: “Šaušanas sporta trenere Inese Didže, kura šajā sporta veidā ir trenējusi bērnus, uzskata, ka 16 gadus sasniegušie jaunieši jau ir ļoti atbildīgi un apzinās riskus, kādus rada nepieļaujama rīkošanās ar ieroci.” (https://www.la.lv/sausanas-sporta-trenere-klustot-par-mednieku-jaunietis-iemacas-atbildibu?fbclid=IwAR1XYT8uc4cNpjz4P_bmO_I2fLVMybgR4iywKUD8fKtGDKsqQjhNdyXjGcE)

Sertificēts psihiatrs – narkologs Aivars Skaida: “Sešpadsmit gadīgam jaunietim var uzticēt gan mašīnu, gan ieroci, jo viņam piemīt ļoti liela atbildības sajūta”. (https://www.la.lv/psihiatrs-ar-varu-jaunieti-par-mednieku-nepadarisi-vinam-to-jagrib-pasam )

Izskatot jauno Ieroču aprites likumu trešajā lasījumā, Latvijas dāmu mednieču klubs “Lady HUNT” aicina, pirmkārt, ņemt vērā, ka jauniešiem būs jāmācās mednieka kursos, jāzina atbildes uz 1300 sarežģītiem jautājumiem un jānokārto eksāmens, kur ir pieļaujamas tikai sešas kļūdas. Tad šaušanas pārbaudījums. Pirmais un pats svarīgākais, ko māca kursos, ir drošības tehnika un apiešanās ar ieroci. No paša sākuma un līdz eksāmenam, ikdienā medībās un sarunās ar vecākiem medniekiem galvenais, kas tiek uzsvērts, ir drošība, un tā ir katra vecāka prioritāte. Tādēļ jaunieši, kuri izvēlēsies mācīties un saņemt mednieka apliecību būs gana sagatavoti, lai atbildīgi izvērtētu situācijas medībās.

Otra svarīgākā nianse ir pieaugušā atbildība par jaunieti, savu vai svešu atvasi, kas paņemta līdzi medībās. Ikviens šīs karstās tēmas sakarā aptaujātais mednieks apzinās, ka visa atbildība gultos uz ieroča īpašnieka pleciem. Tas nozīmē, ka tandēmam – jaunietis un pieaugušais mednieks – būs dubultota atbildības sajūta un uzmanība ik vienā medību momentā.

Treškārt, medības ar šaujamieročiem nekādā gadījumā nav tik bīstamas, kā to vēlas pasniegt ar šo tautsaimniecības nozari nesaistītas personas, t.s. tautas eksperti un dažādu ēšanas reliģiju piekritēji, lai argumentētu savu nostāju. Pētījumā, ko veikusi Nacionālā Šaujamieroču ražotāju asociācija (National Firearms industry’s association) Amerikas Savienotajās Valstīs, noskaidrots, ka negādijumu skaits medībās ir ļoti niecīgs, vairāk traumu gūst, spēlējot tenisu vai golfu. Te ir obligāti jāpiebilst, ka vairumā ASV štatu bērni var medīt kopā ar vecākiem bez vecuma ierobežojuma un tas ir ļoti populārs atpūtas veids. (http://www3.nssf.org/share/PDF/safety/ParentsGuide.pdf )

Latvijas dāmu mednieču kubs “Lady HUNT” pateicas par Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas pozitīvo nostāju Ieroču aprites likuma projekta otrajā lasījumā un aicina atbalstīt jauno Ieroču aprites likumu arī trešajā, galīgajā lasījumā!

Tāpat mēs rosinām pie mazākās iespējas izskaidrot deputātiem 14.panta 2.daļas būtību: tikai apmācību izgājis jaunietis ar mednieka apliecību kabatā varēs pretendēt uz iespēju izmantot medību ieroci medībās un tikai pieaugušā uzraudzībā. Atbildība par jebkādu nelaimes gadījumu vai ieroča lietošanas un drošības tehnikas pārkāpumu no pusaudža puses, gulsies uz ieroča īpašnieka pleciem. Tas veicinās izpratni arī no nemednieku puses un sekmēs pozitīvu iznākumu. Jaunā norma ir ļoti svarīga medību kultūras un saimniecības attīstībai, zināšanu un iemaņu pārmantojamībai.

13.02.2019.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: