Receptes

Āpsis cepeškrāsnī

Nav tā, ka saldētava tukša, bet gribās pamēģināt arī kaut ko neparastu. Par āpša gaļas kulinārajām īpašībām dzirdēts ir diezgan daudz. Pamatā atsauksmes ir pozitīvas ar dažādiem bet, atkarībā no cilvēka gaumes un spējas uzņemt jaunas lietas. Citam šķebina nedaudz, cits nevar pārvarēt psiholoģisko momentu, kādam joprojām šķiet jūtama āpša smaka, bet kopumā esot garšīgs. Nu tad beidzot pienāca arī mana kārta pagaršot. Mirst tikai vienu reizi, bet ceru, ka no āpša cepeša galu nedabūšu.

Tika nomedīts jauns āpsis. Ieradums racionāli izmantot visus resursus mudināja, ne tikai nodot izģērēšanai kažokādu, bet pagatavot arī gaļu. Tā tika sadalīta un uz četrām dienām nolikta nogatavināties. Pēc tam vēl vienu dienu turēju to ūdenī, kā iesaka Krievijas mednieku forumos. Veltīgi. Ja gaļa ir nogatavināta, to nevajag mērcēt. Jebšu tad jāliek marinādē.

Tā kā āpsim gandrīz 100 % gadījumu ir trihinellas, pirms lietošanas uzturā, gaļas paraugi ir jānodod analīzēm. Ja laika un naudas to darīt nav, ar āpša gaļu jārīkojas tā pat, kā ar nepārbaudītu mežacūkas gaļu –jāsautē ilgi un pamatīgi. Izejot no tā, jāizvēlas recepte.

Izejvielas

 Āpša gaļa, apmēram 1 kilograms

Divas lielas sarkanās paprikas

Viens liels sīpols

Garšvielas: sāls, 2 tēj.kar. melnie pipari, divas lauru lapas, sešas kadiķogas, majorāns un rozmarīns.

Olīveļļa

Pagatavošana

Sagriež priekškājas un pakaļkājas mazākos gabalos. Līdzīgi,kā jūs grieztu vistu. Āpša kaklu, kas diezgan garš un muskuļots, sacērt ar gaļas cirvīti. Karbonāde šoreiz izpalika. Lielā bļodā saliek gaļu aplej ar eļļu, apmaisa un pēc tam pieber garšvielas. Sagriež papirku un sīpolus, liek visu kopā un atkal apmaisa. Kārto visu cepamtraukā ar vāku vai zem folija.Ūdeni pievienot nevajag, jo no gaļas un dārzeņiem  iztek pietiekoši daudz sulas, kas, atdziestot pat sagalerējas.

Pagatavošanas laiks trīs stundas 180 grādu karstumā un pusstunda 220 grādos. Vāku nenoņemt.

Rezultātā gaļa iznāca ārkārtīgi maiga un mīksta. Āpša muskuļu struktūra ir pat smalkāka nekā bebram. Garša… Sajūtama ļoti attāla līdzība jēra gaļai, bet bez raksturīgās smaržas. Āpša gaļa garšo piesātināti,nav nekāda zālēdājiem raksturīgā aromāta vai stiegrainuma. Ļoti garda un prasās pēc vēl. Patiešām, galvenā sajūta, pagaršojot pirmo kumosu, gribās vēl.

Tušonkacepeškrāsnī

Ingredienti

4,3 kg mežacūkas gaļas

4 vidēji sīpoli

Garšvielas: sāls 4 t.k. sāls ar čupiņu, malti melnie pipari un graudiņos, aromātiskie pipari, lauru lapas, majorāns, malts muskatrieksts.

Pagatavošana

Gatavojot tušonku cepeškrāsnī, jārēķinās, ka uz katriem 900 gramiem gaļas vajadzēs vienu litrīgo burku. Lasot krievu portālos dažādas receptes, visur redzēju ieteikumu gaļu burkā salikt tā, lai līdz augšai paliek divi pirksti un nepārblīvēt burku.Rezultāts parādīja, ka ar mežacūkas gaļu ir jārīkojas citādāk. Es ieteiktu salikt gaļu burkā blīvi un vēl piespiest. Burku var piepildīt līdz augšai.

Tātad. Ņemam burkas. Katrā ieliekam pāris mazas lauru lapas vai vienu lielo, divus trīs aromātiskos piparus un piecus sešus melnos graudu piparus.

Atkaulotu gaļu sagriezu palielos klucīšos. Es no taukiem pārāk nevairījos, bet tomēr lielāko daļu speķa nogriezu. No tā taps kārtējā dradžu porcija. Visu liku lielā spainī, lai ērtāk maisīt. Ūdeni pie gaļas klāt liet nedrīkst!Sīpolus sagriezu ar rokam. Kā to lai pasaka?… Kā priekškrizantēmu salātiem – stariņos, bet var arī ripiņās. Starpība nebūs liela.  Piebēru visas garšvielas un kārtīgi samaisīju.Saliku gaļu burkās un piesedzu ar foliju. Ja man būtu metāla vāku valcētājs,izmantotu metāla vākus. Pirms pasterizēšanas vākiem būtu jāizņem gumija un tie jāliek uz burkām. Pēc pasterizēšanas gumija būtu jāliek atpakaļ un vāki jāaizvalcē. Es nolēmu neskriet uz veikalu pakaļ valcētājam , bet izlīdzēties ar polietilēna vāciņiem.

Burkas ievietoju cepeškrāsnī, kas uzkarsēta līdz 200 grādiem. Šādā temperatūrā gaļai jāgatavojas, kamēr parādās sula un tā sāk burbuļot. Pēc tam temperatūru jāsamazina līdz 120-140 grādiem un gaļa jāsautē,kā minimums, trīs stundas.

Pašās beigās cepeškrāsnī ieliku vāciņus, lai izkarsējās pāris minūtes, ņēmu burkas ārā un aizvākoju.

Kā jau minēju, burkas jāaizpilda ar svaigo gaļu līdz augšai,citādi rezultātā porcija samazinās un burkā paliek pāri pārāk daudz brīvās vietas. Divas burkas ieliku ledusskapī, bet divas garāžā. Tagad ir auksts un viņām vajadzētu stāvēt diezgan labi. Redzēsim, kāds būs rezultāts.  

%d bloggers like this: