Starptautiskais mednieču sadarbības memorands parakstīts!

Sievietes mednieces no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas un Polijas tikās Latvijas Dāmu mednieču kluba LadyHUNT rīkotājā 1.Starptautiskajā konferencē un parakstīja sadarbības memorandu.

Baltijas valstu un Polijas sieviešu mednieču klubu turpmākajai sadarbībai būs kopīgi mērķi:

  • Sabiedrības, sevišķi jaunatnes izglītošana dabas aizsardzības un ilgtspējīgas resursu izmantošanas jomā
  • Sabiedrības informēšana par sugu populāciju saglabāšanas un selektīvo medību principu nozīmi medību saimniecībā
  • Medību kā tradīciju kopuma un nāciju kultūras daļas saglabāšanas un aizstāvības pasākumi
  • Sadarbība likumdošanas jomā Eiropas un savu valstu līmeni, kā arī atbalsts kolēģu valstu medniecības sabiedrībai gadījumā, ja tiek gatavoti ilgtspējīgai dabas resursu apsaimniekošanai un bioloģiskās daudzveidības saglabāšanai kaitējoši likumu grozījumi
  • Informācijas un pasākuma apmaiņa

Starptautiskā memoranda parakstīšana notika 2018.gada23.novembrī, Embūtes Tūrisma informācijas centrā. Savus parakstus uzlika Latvijas dāmu mednieču kluba valdes priekšsēdētāja un žurnāla Medības galvenā redakrote LindaDombrovksa, Polijas Podlaski klub Dian prezidente Alīcija Milevska (Alicja Milewska), Lietuvas sieviešu mednieču kluba vadītāja Ramute Juknite (Ramute Juknyte) un Igaunijas mednieču kluba galva Trīne Rostfelde (Triin Rostfeldt).

Pēc konferences un oficiālā dokumenta parakstīšanas sekoja saturīgs un interesants seminārs, kurā Lady HUNT biedrene, Starptautiskā medību un medījamo dzīvnieku aizsardzības komiteja (CIC) sertificēta trofeju eksperte Līga Jansone stāstīja par staltbriežu un stirnu populāciju apsaimniekošanu, selektīvo medību principu pielietošanu un trofeju vērtēšanu. Par selektīvajām medībām runājot, Līga Jansone uzsvēra, ka svarīgi ir apzināties, kādus tieši mērķus klubs vai organizācija vēlas sasniegt. Ja tā ir trofeju kvalitāte – pieeja būs viena, ja ir nepieciešams palielināt populāciju – jāpiemēro pavisam citas metodes.

Lektore pastāstīja par galvenajiem trofeju novērtēšanas principiem, demonstrēja tos praksē un iepazīstināja klausītājus ar CIC eksperta rokasgrāmatu. Interesanti, ka pat šķietami subjektīvie trofeju novērtēšanas kritēriji, tādi kā ragu pērļainums vai krāsa ir aprakstīti un stingri noteikti. Ekspertam ir jāvadās pēc tabulām un nekas nav atkarīgs no paša gaumes. Līga Jansone pastāstīja arī par jauninājumiem vērtēšanas principos. Piemēram, agrāk ragi netika vērtēti, ja trofejai iztrūka divas galvenās pazīmes, piemēram,vidusžuburs un kronis. Pēc nesenajām korekcijām CIC izstrādāja principus, kas ļauj novērtēt arī dūrēja ragus. Netiek mērītas tikai izteikti abnormālas trofejas. Ir arī citas trofeju novērtēšanas kritēriju izmaiņas.

Lielās gada nogales dzinējmedības

Lai arī Latvijas mednieces nodibinājušas biedrību pavisam nesen – 2016.gadā, lielās gada noslēguma dzinējmedības tiek rīkotas jau ceturto reizi.  Šogad sievietes mednieces no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas un Polijas savās platībās uzņēma viens no lielākajiem  Dienvidkurzemes klubiem – Mednieku sporta klubs Vaiņode. Medības vadīja Gints Matisons. Piedalījās 26 mednieces, sešas dzinējas un ap 30 vīru mednieku. Bija jābrien pa pielijušām takām starp miglas ieskautām eglēm, jākāpj pakalnos un jālaužas caur krūmiem. Masti bija gari, bet ļoti interesanti. Dzinēji un suņi strādāja pēc labākās sirdsapziņas. Laiks medniekus lutināja un Diāna bija vēlīga.

Pēc nomedīto dzīvnieku godināšanas un dāvanu pasniegšanas oficiālā 2018.gada Lielā pasākuma daļa bija noslēgusies. Nākamajā rītā viešņas no ārzemēm atvadījās un devās tālākā vai tuvākā atpakaļceļā.

Trešā diena šaurā lokā

Uzturot draudzīgās saites medības tika turpinātas arī svētdienā. Valsts meža dienests šogad ir pagarinājis stirnu medību sezonu un šogad tā noslēgsies 2.decembrī. Par iemeslu tam populācijas regulēšanas apsvērumi. Kā zināms, pārāk blīva populācijā stirnu populācijā krītas trofeju kvalitāte, jo tā ir stipri atkarīga no barības resursu pieejamības. Tā kā vietām Dienvidkurzemē stirnu ir diezgan daudz, Lady HUNT aktīvākās dāmas tika uzaicinātas piedalīties svētdienas stirnu medībās.

PS. Ar īpašu pateicību un dziļu nožēlu ir jāpiemin kāds dzinējsuns – Rietumsibīrijas laika, kas medībās gāja bojā, jo dzina briežu baru un netīšām izskrēja uz ceļa. LadyHUNT klubs izsaka visdziļāko līdzjūtību saimniekam, jo katram medniekam suns ir kā daļa viņa paša.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: